OTÁZKA: Pracuji jako delegát, ale velmi rád bych pracoval jako delegát (průvodce) v Dubaji (dosaďte libovolnou zemi nebo destinaci)...

ODPOVĚĎ: Nejdříve si zjistěte, které cestovní kanceláře organizují do dané destinace zájezdy a je tedy předpoklad, že tam mají delegáty. To zjistíte jednoduše na internetu nebo dotazem v nějaké cestovní agentuře, z katalogu apod. Dále musíte přesvědřit tuto CK, že vy jste ten vhodný kandidát. Musíte tedy pracovat na své kvalifikaci a zkušenostech. Můžete také začít u této CK pracovat jako delegát jinde a časem se na svou vysněnou destinaci "protlačit".


OTÁZKA: Velmi rád bych pracoval jako delegát ...... Pomohl by mi někdo s tím?

ODPOVĚĎ: Pokud chcete začít pracovat jako delegát, je třeba udělat několik prvních kroků. Důležitá je registrace na tomto webu. Získáte tak přístup do poradny, kde si můžete přečíst články jako "Jak najít práci delegáta nebo průvodce" nebo "Co musí delegát mít a umět". Po registraci na tomto webu a uhrazení registračního poplatku také budou informace o vás viditelné pro cestovní kanceláře, které vás mohou oslovit. Registrační formulář je na této stránce: http://www.delegati.cz/clients/register


OTÁZKA: V blízké době mám v plánu si zařídit živnostenský list pro práci delegáta cestovní kanceláře. Pravděpodobně budu potřebovat k ohlášení přesný název živnosti či nějakého oboru, můžete mě prosím v tomto poradit, jaký je přesný název?

ODPOVĚĎ: Přesný název zase tak moc nepotřebujete. Zajděte na príslušný živnostenský úřad a jsem si jist, že Vám pomohou. Alespoň by měli :-) Práce delegáta není v seznamu živností přesně specifikována. Pro práci delegáta můžete provozovat živnost:

71. Provozování cestovní agentury, a průvodcovská činnost v oblasti cestovního ruchu

nebo

78. Poskytování služeb osobního charakteru a pro osobní hygienu

Doporučuji zřídit si živnosti obě. Jde o živnosti volné.


OTÁZKA: Měla bych jeden dotaz ohledně práce delegáta na živnost. Já jsem studentka a  žádné předchozí zkušenosti tedy nemám. Zajímalo by mě, jestli se ze mě stává plátce DPH a jak to vlastně všechno funguje?

ODPOVĚĎ: Budete se muset připravit na to, že se z Vás stává živnostník, tedy podnikatel. Potřebné informace o podnikání a povinnostech z toho vyplývajících se dočtete na mnoha stránkách na internetu, doporučuji například www.jakpodnikat.cz. Plátce DPH byste se stala až při obratu přes milion korun za 12 měsíců.


OTÁZKA: Jaký je koloběh zaučení pro práci delegáta? Kdy se seznamuje s destinací, jede tam sám hned napoprvé?

ODPOVĚĎ: Pokud se jedná o typicky letní destinace, tak tam většinou jede sám hned napoprvé. Pokud je v tom místě jeden delegát od jedné CK (většinou to tak je), tak je to jen na něm. Delegát se musí zaučit sám, proto CK hledají raději zkušené delegáty, kteří si poradí. Do jisté míry může pomoci místní zahraniční partner, který ukáže delegátovi ubytování a seznámí s fakultativními programy (výlety). Trochu jiná je situace v destinacích, kde je od jedné CK v místě hodně delegátů a funguje tam i určitá hierarchie (např. EximTours v Hurghadě), potom tam sice není sám a může se s někým poradit, ale stejně se očekává ve velé míře jeho samostatnost.


OTÁZKA: Je možné pracovat jako delegát krátkodobě - jen v měsících červen-září? Je to běžné?

ODPOVĚĎ: Začátek června - konec září je relativně schůdná varianta pro práci. Ale ještě kratší období, např. letní prázdniny, to je velmi nepravděpodobné pro získání práce. Podívejte se do katalogu některé z velkých cestovek, kdy začínají turnusy v destinacích - je to (podle místa) často i květen. A samozřejmě je třeba být v té destinaci od začátku do konce. Určitá šance by byla na práci v "non stop" destinacích, které jedou celý rok a mohli by potřebovat na léto výpomoc, ale čím déle můžete pracovat, tím máte větší šanci. Nikdo nechce zaučovat delegáta, který za dva měsíce odejde.


OTÁZKA: Ráda bych věděla,zda-li je možné dělat toto povolání hned jak bude úspěšně dokončena střední škola? Nebo na toto povolání musím mít vysokoškolské vzdělání? A od kolika let je možno pracovat jako delegátka v zahraničí?

ODPOVĚĎ: Živnostenský list (což je významný předpoklad získání práce) je možné získat až od 18 let. Pravděpodobně žádná CK také nesvěří takto náročnou práci a zodpovědnost někomu, kdo ještě není plnoletý. Otázka středoškolského nebo vysokoškolského vzdělání ale není důležitá. Střední škola stačí. Důležité jsou osobnostní předpoklady, jazyková vybavenost a ochota se učit novým věcem.


OTÁZKA: Ráda bych pracovala jako delegátka. Jsem úplný nováček, můžete mi někdo poradit a sdělit jaká je šance uspět?

ODPOVĚĎ: Je to jako v každé práci - někdo uspěje více a někdo hůř. Ale pokud to myslíš s touto prací vážně, máš pro ně osobní předpoklady, (samostatnost, vystupování, komunikativnost atd.), živnostenský list a zkoušku, chceš se učit novým věcem (budeš se muset naučit rychle mnoho informací o místě svého působení) a budeš dostatečně aktivní v "propagaci" sebe sama (např. registrace na tomto webu, vlastní nabídky cestovním kancelářím), tak máš šanci vysokou. Chce to jen pro to něco začít dělat!


OTÁZKA: Průvodcovská činnost patří do volné živnosti, není tedy nezbytné prokazovat své schopnosti certifikátem... jaká je ale vaše zkušenost? ptají se zaměstnavatelé po certifikátu?

ODPOVĚĎ: Certifikovaná zkouška je velmi důležitá pro získání práce. V neposlední řadě prokazuje váš zájem o tuto práci a vaši profesionalitu. Většina CK se bez této zkoušky s vámi vůbec nezačne bavit. Jistě, není nemožné získat práci i bez ní, ale je to o mnoho obtížnější. Pro CK jste nedůveryhodný, protože je patrné, že pravděpodobně o tuto profesi nemáte valný zájem. Na trhu práce budete velmi nízko, zvlášť pokud nemáte ani praxi.


OTÁZKA: Můžete mi, říci,zda je možné živit se tímto povoláním nejen přes české letní měsíce, ale i během celého roku? Mám na mysli to, jestli díky zemích jako je třeba Thajsko apod., kam se jezdí zvláště v zimních měsících, můžete pracovat jako delegát nepřetržitě celý rok? Popř. více měsíců než jen cca 4 v období sezóny?

ODPOVĚĎ: Ano, jistě. Hlavní sezóna je samozřejmě v létě (až 4 - 5 měsíců např. v Řecku). Jsou ale destinace, které jsou naopak spíše zimní (exotika) a především mnoho těch, kam se jezdí prakticky celý rok (Typicky např. Egypt, Tunisko, Kanárské ostrovy). Pokud pracujete na těchto místech, kde je teplo i v zimě, můžete tam pracovat stále. Je třeba ale počítat s tím, že přes zimu je celkově této práce méně a ne všichni delegáti ji dostanou. Můžete také ale pracovat pro cestovní kanceláře vypravující lyžařské zájezdy. Někteří delegáti mají zcela jinou práci v zimním období, jsou např. učiteli lyžování.


OTÁZKA: Velmi rád bych pracoval jako delegát v ...... Pomohl by mi někdo s tím?

ODPOVĚĎ: Pokud chcete začít pracovat jako delegát, je třeba udělat několik prvních kroků. Důležitá je registrace na tomto webu. Získáte tak přístup do poradny, kde si můžete přečíst články jako "Jak najít práci delegáta nebo průvodce" nebo "Co musí delegát mít a umět". Po registraci na tomto webu a uhrazení registračního poplatku také budou informace o vás viditelné pro cestovní kanceláře, které vás mohou oslovit. Registrační formulář je na této stránce: http://www.delegati.cz/clients/register


 

Odpovědi pro tuto rubriku připravuje Martin Šimek s kolegy, kolegyněmi a profesními partnery Radynacestu, s.r.o.

Máte další otázky? Napište na info@delegati.cz a Vaši otázku necháme zodpovědět zkušeným delegátům a odpověď Vám zašleme nebo zde zveřejníme.

průvodcovská činnost patří do volné živnosti, není tedy nezbytné prokazovat své schopnosti certifikátem... jaká je ale vaše zkušenost? ptají se zaměstnavatelé po certifikátu?
© 2010-12 Provozovatel: Radynacestu, s.r.o., specialista na poznávací zájezdy | Kontakt: info@delegati.cz | DAY TRIPS TO EUROPE